+421 951 360 600

Očkovanie – najlepšia ochrana pred závažnými infekčnými chorobami

Aj keď sa u nás veľmi závažné infekčné choroby vyskytujú len zriedka, chorôby sú stále veľkou hrozbou. Očkovanie je preto najlepšou ochranou.

Najmä mladší ľudia z vlastnej skúsenosti nevedia, aké nebezpečné sú napr. záškrt, čierny kašeľ, obrna a iné infekčné choroby. Ako rýchlo sa môžu tieto infekčné choroby šíriť, najmä medzi nechránenými deťmi. Vďaka komplexným očkovacím programom a zlepšeným hygienickým podmienkam  sú v dnešnej dobe v Európe infekčné choroby oveľa zriedkavejšie.

Pôvodcovia nebezpečných nákazlivých chorôb stále existujú

Niektorí rodičia si kladú otázku, prečo by mali svoje deti zaočkovať proti chorobám, ktoré sa na Slovensku vyskytujú zriedka alebo sa už nevyskytujú. Mnohé choroby sú ale v iných krajinách stále rozšírené, pretože pôvodcovia týchto chorôb stále existujú. Čím viac ľudí je tu nechránených, tým ľahšie sa tu môžu znova rozšíriť. Vezmime si napríklad obrnu: Posledný prípad obrny sa na Slovensku vyskytol v roku 1960, napr. v Nemecku tak bolo o čosi neskôr a to v roku 1990 a od roku 2002 bola obrna v Európe eliminovaná. Napriek tomu je očkovanie proti obrne stále potrebné, pretože v niektorých krajinách Ázie a Afriky je stále bežné a cestujúci ich môžu kedykoľvek priniesť späť do Európy.

Očkovanie – ochrana bez alternatívy

Očkovanie proti infekčným chorobám, ktoré môžu byť ťažké a nie vždy sa hoja bez následkov, ako je obrna, čierny kašeľ, záškrt, osýpky alebo tetanus, sú užitočné a dôležité, aj keď sa vďaka očkovaniu v Európe stali pomerne zriedkavými. Pretože v dobe globalizácie a stále častejšieho cestovania môžu choroby, ktoré sa u nás stali zriedkavými, stále predstavovať vážnu hrozbu pre zdravie dieťaťa: neočkované deti a dospelí sa môžu nakaziť a preniesť patogén na ďalšie nechránené osoby .

Pri niektorých chorobách, napríklad rubeole, nie všetci po infikovaní ochorejú, preto sa môže patogén rozširovať nepozorovane. Niektorí rodičia predpokladajú, že infekčné choroby sa dajú ľahko a rýchlo liečiť pomocou modernej medicíny. Ale každý, kto chytí infekčné ochorenie, ako sú napr. osýpky, riskuje sekundárne poškodenie. Lieky môžu iba potlačiť príznaky ako napr. horúčka, ale nemôžu poraziť patogén . Zápalu pľúc či stredného ucha ba dokonca aj smrti následkom osýpok sa nedá vždy zabrániť.

Budovanie kompletnej ochrany

Ak má telo vytvárať dostatok protilátok, musí sa „trénovať“ v niekoľkých jednotkách. Spoľahlivá ochrana proti očkovaniu sa preto dosiahne iba vtedy, ak boli všetky čiastočné očkovania vykonané v určitých časových intervaloch. Dátumy sú stanovené v očkovacom kalendári. Presné dátumy očkovania by ste mali prediskutovať so svojím pediatrom.  Takzvaná základná imunizácia, to znamená zavedenie úplnej ochrany očkovaním pre  batoľatá, by sa mala začať vo veku 6 týždňov a mala by byť ukončená do konca 2. roku života. Pri niektorých očkovaniach ochrana trvá celý život, pri iných sa musí znovu osviežiť v dospelosti (čierny kašeľ) alebo pravidelne (tetanus a záškrt). Tetanová choroba (tetanus) je infekcia, ktorá je často smrteľná a ktorej sa dá bezpečne zabrániť pravidelným preočkovaním každých desať rokov. Pre všetky posilňovacie očkovania existujú časové pokyny a harmonogramy očkovania. V prípade konkrétnych otázok je možné použiť aj krvný test na objasnenie, či je potrebné vykonať posilňovaciu dávku alebo nie.

Prečo je dôležité očkovanie proti osýpkam

Osýpky patria medzi najnákazlivejšie infekčné choroby u ľudí. Môžu viesť k vážnym komplikáciám, vo veľmi zriedkavých a najhorších prípadoch k zápalu mozgového tkaniva tzv. encefalitíde so smrteľnými následkami. Očkovanie vás ochráni pred osýpkami na celý život.

Takže každý, kto sa dá zaočkovať, chráni nielen seba, ale aj ostatných.  Niektorý ľudia sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zaočkovať. Ak je na Slovensku  chránených 95 percent populácie, čiže sa dali zaočkovať, iba vtedy sa choroba  nemôže šíriť. Hovoríme teda o ochrane celej spoločnosti.

Mamičky radia

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok
O predčasnom pôrode
Ďalší článok
Tekutiny v prvom roku života

ENTER YOUR EMAIL AND GET

10% OFF

Be the first to know about our exclusive items, New catalogs and special promotions.