+421 951 360 600

Tekutiny v prvom roku života

Do šiestich mesiacov väčšinou vystačí vášmu dieťatku len materské mlieko. Potom sú voda a nesladený čaj ideálnym nápojom, najlepšie iba z hrnčeka.

Prvé štyri až šesť mesiacov bude vaše dieťa prijímať dostatok tekutín z materského mlieka alebo umelého mlieka. Ďalšie nápoje sú počas tejto doby potrebné iba v obzvlášť horúcich dňoch, ak má vaše dieťatko  horúčku alebo hnačku – najlepšie vodu z vodovodu alebo nesladené ovocné a bylinné čaje.

Voda z vodovodu spravidla nemusí byť prevarená. Vždy ju však nechajte odtiecť, kým z kohútika netečie studená voda. Pitná voda z olovených potrubí by sa nemala používať. Voda z domácich studní sa môže používať iba vtedy, ak bola vopred skontrolovaná vhodnosť. Ak sa však nachádzate v zahraničí je nutné vodu z vodovodu najskôr prevariť.

Aj keď vaše dieťa už dokáže fľašu uchopiť a držať ju: Nenechávajte fľašu dieťaťu nepretržite cmúľať alebo ako pomôcku pri zaspávaní. Výsledkom môže byť zubný kaz. Zubný kaz ranného detstva, tiež označovaný ako Syndróm detskej fľaše je u detí primárne spôsobený dlhodobým a pravidelným pitím tekutín z fľaše, ktoré obsahuj cukor, či už je to mlieko, umelé mlieko, ovocný džús, malinovka, sirupová voda  alebo tiež cmúľaním cumlíka namočeného do niečoho sladkého, napr. medu alebo sirupu.

Obzvlášť  nebezpečné je nechávať deti zaspávať s fľašu so sladkým nápojom, pretože produkcia slín počas spánku klesá a to len zvyšuje riziko vzniku zubného kazu.

Smäd sa zvyšuje s doplnkovým jedlom

Keď začne dieťa primať okrem materského mlieka aj niečo iné, ako napr. obilninové či ovocné kaše, potrebuje prijať aj ďalšiu tekutinu.
Nerobte si však starosti, ak vaše dieťa začne piť málo. To sa zvyčajne zmení samo s pribúdajúcim vekom a zmenou zloženia jedál.

Pri prechode dieťatka na normálnu stravu, ktorú konzumuje aj zvyšok rodiny je potrebný príjem väčšieho množstva tekutín.

Ak bude jedlo pri prechode na rodinnú stravu tuhšie, bude vaše dieťa potrebovať ďalšie tekutiny – spočiatku asi jednu šálku (200 ml) denne. Po dokončení prechodu na rodinnú stravu by mal byť denný príjem s každým jedlom a medzi nimi celkovo asi 600 až 700 ml.

Snažte sa, aby vaše dieťa hneď od začiatku pilo nápoje zo šálky alebo hrnčeka, aj keď spočiatku nedokáže zavrieť pery okolo okraja šálky. Nezvykne si tak hasiť smäd z fľaše a stále ju cmúľať.

Ďalšia rada: na začiatku naplňte pohár až po okraj, aby horná pera vášho dieťaťa bola okamžite navlhčená. Týmto sa automaticky otvoria ústa. A taktiež by vaše dieťa  malo sedieť.

Pri jedle by ste mali pravidelne dieťaťu ponúknuť niečo na pitie v malých šálkach. Najmenej pol hodiny pred jedlom by sa však už nemalo veľa piť , aby sa zbytočne neznížil hlad.

Voda a nesladené čaje sú správnou voľbou

Voda z vodovodu a neperlivá minerálna voda, ktorá je vhodná na prípravu detskej výživy, je preferovaným a odporúčaným nápojom v prvom roku života a dokonca aj po ňom.

Ak chcete dať svojmu dieťaťu niečo na pitie pred začatím doplnkového kŕmenia, je vhodné použiť špeciálne čajové vrecúška pre kojencov. Podliehajú osobitným zákonným požiadavkám na výživu dojčiat a sú takmer bez škodlivých látok a nesladené.

Keď začnete s doplnkovým jedlom, môžete dať svojmu dieťaťu okrem vody z vodovodu alebo minerálky aj obvyklé ovocné a bylinkové čaje. Bylinkové čaje, ako je harmančekový čaj, by ste mali dieťaťu dávať, iba ak je choré. Čaj z feniklu, mäty piepornej a citrónovej trávy by sa tiež nemali podávať každý deň. Pre éterické oleje v ňom obsiahnuté nemožno vylúčiť škodlivý vplyv na zdravie pri ich trvalom používaní.

Pri džúsoch buďte opatrní

Ovocné a zeleninové šťavy (napr. jablková alebo mrkvová šťava) obsahujú tiež cukor a ďalšie uhľohydráty, ktoré môžu podporovať rozvoj zubného kazu. Šťavy by sa preto mali vždy riediť v pomere tri diely vody a jeden diel šťavy a nikdy by sa nemali dávať dieťaťu pravidelne. Mali by byť navyše ponúkané iba príležitostne, ak vôbec.

Spravidla by ste sa mali vyhnúť nápojom, do ktorých bol pridaný cukor, med, sirupy, náhrady cukru alebo sladidlá.

Mamičky radia

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Predchádzajúci článok
Očkovanie – najlepšia ochrana pred závažnými infekčnými chorobami
Ďalší článok
Najdôležitejšie veci týkajúce sa spánku v prvom roku života

ENTER YOUR EMAIL AND GET

10% OFF

Be the first to know about our exclusive items, New catalogs and special promotions.